Franke Cube CUX110-15-CA Stainless Steel Kitchen Sink
- Overall Sink Size (OD) 16-1/2” x 17 3/4”
- Bowl Size (ID) 15” x 16-1/8”
- Bowl Depth (ID) 9”
- Corner Radius 12mm
- Minimum Cabinet Size 18”
- Material 18 Gauge
- Weight 13 lbs.
- Strainer Basket Included
- Warranty Limited Lifetime
15% Off
Estimated Delivery Time: 2 - 5 Days
Description
Included Accessories: Strainer Assembly.
Franke CUX110-15-CA Undermount kitchen sink Features:
- Easy to clean pearl finish camouflages everyday wear like a commercial sink.
- Deep large bowl easily accommodates large pots and pans and minimizes splashing.
More about CUX110-15-CA:
- Bowl Size (ID) 15” x 16-1/8”
- Bowl Depth (ID) 9”
- Corner Radius 12mm
- Minimum Cabinet Size 18”
- Material 18 Gauge
- Weight 13 lbs.
- Warranty Limited Lifetime
SPECIFICATIONS
You can download the CUX110-15-CA installation instruction sheet here.
To find out more information about FRANKE products warranty terms and conditions please click here.
For more details, please see the technical sheet below;
SKU: CUX110-15-CA article # 122.0627.760
TECHNICAL SHEET
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 27 cm |
Required Parts
Suggested Parts
Related products
Bosco 20M030 30″ Double Bowl 16 Gauge Kitchen Sink
42% Off
Bosco 20M032 32″ Double Bowl 16 Gauge Kitchen Sink
34% Off
Bosco 20D030 30″ Double Bowl 16 Gauge Kitchen Sink
21% Off
Bosco 20D032 Super Series Plus 32″ Kitchen Sink
22% Off