Franke Cube CUX110-25-CA Stainless Steel Kitchen Sink
- Overall Sink Size (OD) 26 5/8” x 17 3/4″
- Bowl Size (ID) 25” x 16 1/8”
- Bowl Depth (ID) 9”
- Corner Radius 12mm
- Minimum Cabinet Size 27”
- Material 18 Gauge
- Weight 18 lbs.
- Warranty Limited Lifetime
11% Off
Estimated Delivery Time: 2 - 5 Days
Description
Included Accessories: Strainer Assembly.
Franke CUX110-25-CA Features:
- Durable Pearl finish will stand up to everyday use
- Deep capacity bowl easily accommodates large pots and pans and minimizes splashing
- Radius of the sink is simple and contemporary and is easy to clean
More Details:
- Bowl Size (ID) 25” x 16 1/8”
- Bowl Depth (ID) 9”
- Corner Radius 12mm
- Minimum Cabinet Size 27”
- Material 18 Gauge
- Weight 18 lbs.
- Warranty Limited Lifetime
SPECIFICATIONS
You can download the installation instruction sheet here.
To find out more information about FRANKE products warranty terms and conditions please click here.
For more details, please see the technical sheet below;
SKU: CUX110-25-CA article # 122.0627.763
TECHNICAL SHEET
Additional information
| Weight | 9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 40 × 27 cm |
Required Parts
Suggested Parts
Related products
Blanco 124107 Replacement Spray Head For Linus Kitchen Faucet
Delta Metal Glass Rinser GR250 Glass Washer
Bosco 208054 22″ Undermount Laundry Sink
21% Off
Bosco 202227 Plus 27in Laundry Sink 14″ Deep
13% Off